Doporučujeme

casopis-homepage

magazin-homepage

Vánoce: Předvánoční úklid beze stresu

Chystáte se na generální úklid své domácnosti? Hlavně klid! Poradíme vám, jak to zvládnete bez zbytečné dřiny a pocuchaných nervů...

Úklid sice není žádná věda, ale určitou logiku by postrádat neměl. Chce to zkrátka plán! Ano, je dobré si předem promyslet, v jakém pořadí co dělat, a ideálně rozvrhnout úkoly pro všechny členy rodiny, aby šlo vše od ruky a jeden nezakopával o druhého. Nachystejte si úklidové prostředky a nezapomeňte na logickou návaznost jako například: nejprve utírat prach, potom teprve vysávat (jinak byste si prach z poliček opět smetli na čistou podlahu), utírat plochy shora dolů (nikoliv všemi směry), nejdřív setřít prach z horních polic a skříněk a pak teprve ze spodních, při mytí oken nejprve mýt rámy a posléze sklo, vytírání podlahy nechat na závěr – a mopem při vytírání opisovat tvar čísla osm... Zní to sice logicky, ale divili byste se, kolik lidí při úklidu postrádá um stratéga.

Zbavte se věcí!

Předvánoční úklid je skvělou příležitostí, jak sami sebe donutit k redukci všemožného nepotřebného haraburdí, které se nám podařilo v průběhu roku nakupit. Takže proberte šatník a vytřiďte kousky, co jste si za poslední dva roky ani jednou na sebe nevzali – s největší pravděpodobností si je totiž nevezmete už nikdy. Vyeliminujte hračky, s nimiž si vaše děti již nehrají, přečtené knihy, proberte pracholapače vystavené na poličkách. Buďte nekompromisní a dejte na stranu všechny nevhodné dárky nebo věci, které už nepoužíváte, ale pořád se jich nedokážete zbavit. Jsou Vánoce a možná jimi uděláte radost jiným lidem – obnošené šatstvo či starší deky můžete dát na charitu, hračky, ze kterých děti vyrostly, zase do dětských domovů. Před Vánoci se také koná spousta různých bazárků, kde můžete své staré věci prodat. Nejen, že se vám doma uvolní se prostor a byt bude uklizenější, ale také získáte místo na nové věci, které se objeví pod vánočním stromkem.

Předvánoční úklid v lednu? Proč ne!

Existují domácí práce, které neděláme příliš často – ale právě pojem „předvánoční úklid“ jako by byl magickým zaříkávadlem, jež nás nutí se do nich vrhnout v prosinci. Není však lepší adventní čas věnovat raději procházení vánočních trhů, vybírání dárků, setkávání s přáteli, vánočním večírkům, navštěvování adventních akcí či jiným příjemnějším činnostem? Ano, opravdu to chce alespoň jednou za rok umýt okna, vyčistit pavučiny v kumbále, vyleštit hrnky v prosklené vitríně, vycídit lustry, odmrazit a vyčistit mrazák, roztřídit nahromaděné dokumenty... Ale co takhle to pro jednou udělat v lednu, až bude na všechno více času a energie a nebudete pod vlivem tlaku a stresu? Tedy, pokud vás samozřejmě nečeká inspekce v podobě pořádkumilovné tchýně nebo všetečné tetičky – pak by bylo lepší obývák, kde budete zvědavou návštěvu hostit, mít dokonalý. Ovšem určitě vám hosté nebudou kontrolovat harampádí pod postelí v ložnici, stav stolu v pracovně nebo úhlednost komínků oblečení v šatně. Tyto místnosti si sice důkladný úklid také zaslouží – nicméně nemusejí být nachystané před příchodem Ježíška. A alespoň máte jedno dobré novoroční předsevzetí: udělat si v lednu „předvánoční úklid“. Náš tip: Pusťte si pak při úklidu do sluchátek oblíbenou hudbu nebo audioknihu – půjde vám vše lépe od ruky a bude vás to mnohem více bavit!

Nechte to profíkům

Pokud chcete mít generální úklid opravdu hotový ještě před Vánoci, ale nezbývá vám na něj čas ani energie, nebojte se svěřit svou domácnost do rukou nějaké jiné hospodyňky. Hospodyně již dávno nepatří mezi luxus, který si dopřávají jen „zbohatlíci“, čím dál častěji ji využívají i „obyčejné“ ženy, které jsou zaměstnané a volný čas chtějí trávit raději s rodinou než s mopem v ruce. Rozhodně se za tento krok nemusíte stydět! Jednou z možností je, že poprosíte o pomoc například někoho z okruhu svých známých – maminky na mateřské, studentky nebo důchodkyně jsou rády za každou kačku do rozpočtu a vy zase získáte více času, který má mnohdy cenu zlata. Spokojenost na obou stranách. Vše má ale své výhody i nevýhody. Dokážete říci známé, že jste s jejími službami nespokojení? Co dělat v případě, že něco rozbije? Nebo když onemocní a vy tak zůstanete bez úklidu? V tomto mají výhodu profesionální úklidové agentury, které jsou pro případ způsobené škody (nebo dokonce odcizení) pojištěné a za kvalitu služeb odpovídají. Další z předností je i fakt, že pokud paní na úklid nemůže dorazit, jednoduše zajistí náhradu. Na trhu je řada úklidových agentur, které působí po celé republice. Musíte však počítat také s vyšší cenou – částka se pohybuje okolo 150 korun na hodinu a vždy záleží na rozloze bytu či domu, ale také na typu prací, které chcete udělat. Ať už se rozhodnete svěřit úklid někomu z okolí nebo profi agentuře, vždy si dopředu zjistěte reference o dané hospodyni či firmě.

Chytří pomocníci

Je-li vám proti srsti myšlenka, že vám doma uklízí někdo cizí, využijte alespoň profesionálních přístrojů, které vám ulehčí práci. V Obchodní a zábavní zóně Čestlice si můžete například nechat vyčistit bytové textilie v Čistírně Expres Clean, v nedalekých Modleticích si zase v pobočce Kärcher lze zapůjčit profesionální čistící stroje, díky nimž bude vaše čalounění či koberce jako nové. Námahu nám ušetří i nejrůznější moderní technologie. Přístroje, jako je myčka nádobí nebo sušička, už dnes patří mezi standardní vybavení domácnosti. Čím dál větší oblibu si však získávají také robotické vysavače, samočisticí pyrolytické trouby a elektrické čističe oken, které vysají nečistoty nejen ze skleněných tabulí, ale také z kachliček v koupelně či zrcadel a nezanechají šmouhy.

Tipy našich babiček

Moderní technologie jsou skvělé, ale zaručené „babské rady“ mají také něco do sebe! Vyzkoušejte je!

Ocet

Dokáže zbavit vodního kamene v rychlovarné konvici (stačí nechat několikrát převařit) i v koupelně. Když vymyjete vodou s octem lednici, zbavíte ji plísní i zápachu. Funguje také jako čistič myčky (stačí nalít do skleničky, dát do zásobníku na příbory a pustit na intenzivní program). Mikrovlnku zase vyčistíte, když do ní dáte misku s octem a necháte povařit. Pak stačí nečistoty jen setřít.

Citron

Několik plátků zbaví lednici zápachu, citronová šťáva funguje jako univerzální čistič, který odstraňuje nečistoty i rez.

Sůl

Vyčistí červené víno z oblečení či koberce, roztok vody se solí funguje také jako desinfekce. Když nasypete sůl na polovinu citronu, vyčistíte tak prkénka od masa.

Jedlá soda

Když ji smícháte s vodou, vznikne vám čistící pasta, která zatočí s vodním kamenem na umyvadle, vaně i vodovodní baterii, ale také s nečistotami na roštu či grilu.

Odvar z černého čaje

Funguje jako prostředek na mytí zrcadla.

Brambora

Když ji rozříznete, můžete s ní vyleštit nerezové nádobí. Pak jen stačí dočistit hadříkem.

Prášek do pečiva

Odstraní na nádobí skvrny od čaje, z oblečení odstraní mastné skvrny, vybělí spáry mezi kachličkami.

Skořápky od vajíček

Rozdrťte je, přidejte vodu s octem a dejte do znečištěné vázy. Pak stačí pořádně zatřást a usazeniny zevnitř jsou fuč.

Noviny

Zmuchlané stránky novin výborně poslouží při leštění oken či zrcadel.

Alobal

Když jej vsunete pod povlak žehlícího prkna, zvýšíte tím teplotu a prádlo se lépe narovná. Zmačkaný alobal také funguje jako drátěnka.

Cibule

Odstraní rez z nože.

 


Pro psaní komentářů se přihlašte

funpark-zirafa-foto03aquapalace-foto03park-pruhonice-foto03dendrologicka-zahrada-foto03

Magazín Můj domov

 • Bytové textilie zútulní váš domov
  Bytové textilie zútulní váš domov Je nenápadný, ale jeho přítomnost dokáže vtisknout osobitost a originalitu. Díky němu dodáme našemu bytu či domu jedinečnou atmosféru. Ano,…
 • Finalistky Miss Face 2017 v Čestlicích
  Finalistky Miss Face 2017 v Čestlicích Home Design Center v Čestlicích zaplavila 13. září spousta nádherných a pozoruhodných žen. Konala se zde akce, na níž se…
 • Trendy a novinky v bydlení
  Trendy a novinky v bydlení V oblasti bydlení se stále objevují nové trendy, které zlepšují kvalitu našeho života. Připravili jsme pro vás přehled zajímavostí a…
 • Veletrhy bydlení 2017/2018
  Veletrhy bydlení 2017/2018 Veletrhy jsou ideální příležitostí, jak získat přehled o novinkách a trendech v bydlení a prohlédnout si na jednom místě prezentace…
 • Pohodlně se uvelebte...
  Pohodlně se uvelebte... Sedací souprava patří k dominantám obývacího pokoje a její kvalita ovlivňuje, jak pohodlně se v našem domově cítíme. Na pohovce…